ZŠ pre žiakov s autizmom

O škole

Základná škola pre žiakov s autizmom uskutočňuje výchovu a vzdelávanie podľa vzdelávacích programov uvedených v § 94 ods. 2 písm. f) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Do Základnej školy pre žiakov s autizmom sa prijímajú žiaci s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia). Do skupiny pervazívnych vývinových porúch sú podľa MKCH-10 zahrnuté diagnostické kategórie: Detský autizmus, Atypický autizmus, Rettov syndróm, Iná detská dezintegračná porucha, Hyperaktívna porucha spojená s duševnou zaostalosťou a stereotypnými pohybmi, Aspergerov syndróm, Iná pervazívna vývinová porucha, Pervazívna vývinová porucha, bližšie neurčená.

V ZŠA možno predĺžiť dĺžku vzdelávania až o dva roky. Dĺžku štúdia určí štátny vzdelávací program. ZŠA má spravidla deväť až desať ročníkov. Riaditeľ školy môže povoliť prekročenie najvyššieho počtu žiakov v triede najviac o dvoch.

Vzdelávacie štandardy pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia) sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia.

Učebný plán je rozšírený o Špeciálnopedagogickú podporu v predmetoch:

-   rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností,

-   rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie.

Plnenie výkonového štandardu je však ovplyvnené konkrétnou diagnostickou kategóriou pervazívnej vývinovej poruchy a z toho vyplývajúcich individuálnych schopností a možností žiaka.

Výchova a vzdelávanie žiaka s AU alebo PVP (bez MP) sa uskutočňuje podľa individuálneho vzdelávacieho programu (ďalej aj „IVP“), ktorý vypracúva škola v spolupráci so školským zariadením výchovnej prevencie a poradenstva.

Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre prvý stupeň ZŠA žiak získa primáme vzdelanie; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.

Úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti vzdelávacieho programu odboru vzdelávania pre druhý stupeň ZŠA žiak získa nižšie stredné vzdelanie; dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.